Globalne ocieplenie ma wpływ na wiele obszarów, w tym na świat dzikich pszczół. Podczas gdy gatunki lubiące ciepło co roku przenoszą się dalej w wyższe partie gór i na północ, gatunki przystosowane do niższych temperatur przenoszą się dalej na północ lub są wypierane przez nowych przybyszów. Jednym z takich ciepłolubnych przybyszy jest smuklik szerokopasy (Halictus scabiosae).
Należy on do gatunku pszczół o tzw. prymitywnym trybie życia eusocjalnego, gdzie kilka zapłodnionych samic hibernuje razem w gnieździe urodzenia, aby następną wiosną założyć razem nowe gniazdo. Największa samica zostanie wybrana na królową. Jej zadaniem jest składanie jaj i pilnowanie wejścia do gniazda. Siostry są odpowiedzialne za budowę gniazd i zaopatrzenie w żywność. Później są one wypędzane przez królową, a następnie zakładają własne gniazda, które albo same budują w ziemi, albo nawet „przejmują” od innych gatunków pszczół w ramach okupacji.
Smuklik szerokopasy do zbierania pyłków wykorzystuje rośliny astrowate, powojowate i szczeciowate. Szczególnie preferuje fioletowe kwiaty, zwłaszcza ostów, na których często można zaobserwować grupy samców pod koniec lata.
Tekst został zaczerpnięty z Kalendarza dla pszczelarzy 2021 opracowanego w ramach projektu przez LEBENs(T)RÄUME e.V., dzięki uprzejmości www.bienesuchtbluete.de