Człowiek odwiedzając parki i ogrody botaniczne zachwyca się kwiatami. Jednak piękno niejedno ma imię… Jeśli spojrzymy na kwiat z perspektywy pszczoły, najpiękniejszy będzie ten bogaty w wartościowy pyłek i nektar. Niestety, niektóre uprawiane i kultywowane egzotyczne gatunki okazują się nieatrakcyjne dla rodzimych owadów zapylających. Wiele z uprawianych w naszej kulturze roślin, przeszło proces selekcji, przez co utraciły możliwość produkcji pyłku i nektaru na rzecz widowiskowych kształtów i kolorów kwiatów. Dlatego w celu ochrony ważnej i pożytecznej grupy owadów, jakimi są trzmiele, niezbędne jest poznanie roślin dla nich atrakcyjnych.
Każdy gatunek trzmiela ma innego rodzaju wymagania pokarmowe. Można to zauważyć obserwując trzmiele odwiedzające różne kwiaty. Część roślin jest preferowana przez większość trzmieli, inne natomiast są odwiedzane tylko przez jeden specyficzny gatunek. W projektowaniu rabat czy nasadzeń roślin „trzmielowych” powinno się uwzględnić pełne spektrum zapylaczy. Dobierając gatunki kwiatów do nasadzeń należy pamiętać także o stworzeniu taśmy pokarmowej, czyli zestawu roślin o okresach kwitnienia od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
W załączonej tabeli przedstawione zostały gatunki roślin kwitnących, chętnie oblatywane przez trzmiele, w formie taśmy pokarmowej zalecane do nasadzeń na rabaty i tereny miejskie. Pogrubieniem oznaczone zostały gatunki roślin rodzime dla polskiej flory.
Opracowanie: dr Aneta Sikora / Stowarzyszenie Natura i Człowiek