Jednym z głównych powodów postępującego zaniku owadów zapylających jest utrata siedlisk, czyli miejsc w których mogą one zdobywać pokarm i się rozmnażać. Przyczynia się do tego m.in intensyfikacja rolnictwa powiązana z likwidacją miedz, starych sadów i łąk. Wspólnie z partnerami staramy się odwrócić ten niekorzystny trend tworząc przestrzenie przyjazne dla zapylaczy. W ramach projektu stworzyliśmy pszczele pastwiska o łącznej powierzchni ponad 5000 m2 oraz poddaliśmy pielęgnacji 2 aleje śródpolne. Wspólnie z partnerami postawiliśmy także 5 modelowych hoteli dla owadów, a w Jelenie Górze otworzyliśmy miejską pasiekę.
W przedłużonym projekcie chcemy zaprosić do współpracy kolejne gminy, by łącznie stworzyć 13 stref miododajnych i 9 schronień dla zapylaczy. W kolejnej odsłonie projektu doświadczenia związane z tworzeniem przyjaznych zapylaczom przestrzeni zostaną przeniesione na teren szkół na obszarze wsparcia, gdzie powstaną zapylaczowe rabaty edukacyjne. Będą one jednocześnie pełniły funkcję narzędzia edukacyjnego w pracy z najmłodszymi mieszkańcami obszaru wsparcia.
Świadomość i wiedza to kluczowe elementy ochrony owadów zapylających. Dlatego wspólnie z partnerami realizujemy szereg działań edukacyjnych i informacyjnych dla obszaru przygranicznego. Opracowaliśmy polsko-niemiecką wystawę informującą o sytuacji zapylaczy, stworzyliśmy materiały edukacyjne z cyklu #ToSięOpyla dla nauczycieli i edukatorów, a także materiały e-learningowe.
Mieszkańcy pogranicza mogą korzystać z warsztatów dla różnych grup wiekowych, seminariów i webinariów oraz wycieczek edukacyjnych, ze specjalnym uwzględnieniem spotkań ekspertów i pszczelarzy z obszaru wsparcia. Ważnym elementem projektu było także opracowanie instrukcji inwentaryzacji i pielęgnacji łąk przyjaznych zapylaczom, a także przygotowanie rekomendacji dotyczących zagospodarowania powierzchni zielonych w sposób przyjazny dla owadów zapylających.
W ramach rozszerzenia projektu eksperci FER oraz IBZ St. Marienthal przeprowadzą 9 dodatkowych wycieczek edukacyjnych. Do udziału zaproszeni zostaną mieszkańcy, edukatorzy, nauczyciele i urzędnicy Rozszerzenie projektu umożliwi także kontynuację wymiany doświadczeń pomiędzy stroną polską i niemiecką podczas trzydniowych wyjazdów edukacyjnych (po jednym w Niemczech i w Polsce). Na wyjazdy zaprosimy pszczelarzy oraz osoby realizujących działania na rzecz zapylaczy na obszarze wsparcia.
W kolejnej odsłonie projekty będziemy także kontynuować organizację otwartych pikników w połączeniu z wystawą edukacyjną i warsztatami z tworzenia pomocy gniazdowych i kul nasiennych oraz wydarzenie medialne otwierające wystawę. W pierwszej kolejności do organizacji wydarzenia zapraszane będą gminy, które zdecydują się na nasadzenia drzew w ramach projektu.
Baza pokarmowa pszczół to nie tylko łąki, ale także drzewa, w tym zwłaszcza stare odmiany drzew owocowych (grusza, jabłoń, wiśnia) oraz drzewa pyłko- i nektarodajne w krajobrazie rolniczym (np, w formie śródpolnych alej). Do tej pory wspólnie z partnerami zasadziliśmy 600 drzew (100 po niemieckiej, 500 po polskiej stronie granicy): w saksońskim Ostriz oraz w gminach Bolków, Świeradów-Zdrój, Lwówek Śląski, Osiecznica i Leśna.
W rozszerzonej części projektu do nasadzeń chcemy zaprosić kolejne 4 gminy przygraniczne, w których zasadzimy 400 drzew (po ok. 100 w jednej lokacji). Gatunki zostaną dobrane do istniejącego typu siedliska oraz warunków krajobrazowych, historycznych i społecznych. Nasadzeniom będzie także towarzyszyć montaż hoteli dla owadów.