Hotele umiejscawia się w parkach, ogrodach botanicznych i zoologicznych, przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach. Najczęściej zawierają pomoce gniazdowe dla pszczół samotnic, a także zapewniają schronienie biedronkom, skorkom i motylom. Mają różnorodne formy i rozmiary, niejednokrotnie wykonane są z tanich i łatwo dostępnych materiałów pochodzących również z recyklingu. Odpowiednio wykonane, są z powodzeniem zasiedlane przez owady.
Niestety, hotele często montowane są w miejscach, gdzie owady nie mają zapewnionej wystarczającej bazy pokarmowej. Dostępne w sklepach gotowe do zasiedlenia konstrukcje, często są wyposażone w niewłaściwe pomoce gniazdowe, zaprojektowane bez znajomości biologii owadów, dla których są przeznaczone. Zdarza się również, że po wybudowaniu hotelu, nie kontroluje się jego stanu technicznego i nie wymienia zużytego wyposażenia, co jest zabiegiem koniecznym, jeśli domek ma być użytkowany dłużej niż jeden sezon.
LOKALIZACJA HOTELU
Hotel należy zlokalizować miejscu jak najbardziej odpowiadającym warunkom naturalnych miejsc gniazdowania, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zasiedlenia komór lęgowych i zapewnić owadom odpowiednie warunki do rozwoju. Konstrukcja powinna znajdować się więc w suchym i ustronnym miejscu. Większość pszczołowatych jest ciepłolubna, dlatego pomoce gniazdowe powinny być skierowane w stronę południową lub południowo-wschodnią.
POŻYTKI
Zapewnienie odpowiedniej bazy pokarmowej w pobliżu domku wabi owady, które zasiedlą pomoce gniazdowe i zapewnia im warunki do rozwoju. Jest to jeden z podstawowych warunków, które należy spełnić stawiając hotel dla owadów, a o którym często się zapomina. Trzmiele poszukują pyłku i nektaru w odległości około 500 m od gniazd. Pszczoły samotnice oddalają się około 100-200 m od gniazda, by znaleźć odpowiednie rośliny pokarmowe. Biorąc pod uwagę fakt, że samica murarki ogrodowej wykonuje około 10-15 lotów zaopatrzeniowych, żeby zapełnić jedną komorę w gnieździe, im bliżej znajdują się rośliny pożytkowe, tym lepiej.
MATERIAŁY DO BUDOWY
Najlepszym materiałem do budowy hoteli dla owadów jest drewno. Szczególnie polecane jest drewno z drzew liściastych. Ważne, aby drewno użyte bezpośrednio do budowy gniazda nie było impregnowane, malowane ani lakierowane. Elementy zewnętrzne mogą być pokryte farbami ekologicznymi. Do zalet drewna należy jego wytrzymałość i łatwość w obróbce. Ponadto drewniane konstrukcje doskonale pasują do każdego parku i ogrodu. Niektóre owady, takie jak murarka ogrodowa (Osmia rufa) i miesierka lucernowa (Megachile rotundata) zasiedlają puste łodygi roślin. Doskonałym materiałem do stworzenia pomocy gniazdowych dla tych gatunków są łodygi trzciny pospolitej. Świetnie sprawdzą się również kawałki drewna z wywierconymi otworami. Wydrążone korytarze lęgowe nie mogą posiadać drzazg ani pozostałości po wierceniu, gdyż zniechęca to owady do zasiedlenia. Zagrożenie dla rozwijających się w hotelu owadów mogą stanowić ptaki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można zakryć hotel siatką o oczku nie większym niż 20/20 mm.
Przykładowa konstrukcja hotelu dla owadów
Zapraszamy do wspólnego budowania hotelu dla owadów z dziećmi i młodzieżą w oparciu o nasz scenariusz edukacyjny Konstrukcja hotelu dla owadów >>