Z przyjemnością ogłaszamy nabór gmin do udziału w projekcie “Dla pszczół – transgraniczna współpraca na rzecz zachowania siedlisk pszczół i dzikich owadów zapylających”, który realizowany jest ze środków współpracy transgranicznej Programu Interreg Polska-Saksonia. Aby skutecznie działać na rzecz zapylaczy proponujemy Państwu pakiet kompleksowych działań, które umożliwią stworzenie na terenie gminy stref przyjaznych zapylaczom, zwiększenie poziomu świadomości mieszkańców na temat dzikich zapylaczy oraz wsparcie osób odpowiedzialnych za zarządzanie terenami zielonymi w ich działaniach na rzecz owadów zapylających. Gminy zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie i odesłanie formularza zgłoszeniowego.
W ramach projektu oferujemy gminom:
1. Sadzenie drzew nektarodajnych
W ramach działania proponujemy możliwość posadzenia drzew nektarodajnych (gatunki rodzime tj. lipy, klony, dęby, jarząby, buki, wierzby itp., drzewa owocowe) na terenie należącym do gminy – 100 szt. drzew zaplanowanych w projekcie dla każdej gminy, która się zgłosi i zostanie zakwalifikowana do projektu. Pierwsze nasadzenie zostanie wykonane w jesienią 2021, kolejne w roku 2022. Każde nasadzenie zostanie oznakowane tablicą informacyjną oraz hotelem dla owadów. Będziemy też Państwa zapraszać do udziału w jednodniowych warsztatach prezentujących możliwości tworzenia korzystnych siedlisk dla owadów zapylających.
2. Pszczele rabaty edukacyjne na terenie szkół
W ramach działania proponujemy możliwość utworzenia pszczelich rabat edukacyjnych (prace ziemne, nasadzenia roślin, oznakowanie tabliczkami, konsultacje z przyrodnikiem i projektantem). Rabaty będą utworzone na terenie szkół bądź innych obiektów o charakterze edukacyjno-oświatowym. W oparciu o rabaty będą mogły odbywać się zajęcia edukacyjne o przyrodzie. Lekcja pokazowa będzie odbywała się w ramach projektu. Rabaty będą tworzone w 2022r.
3. Wydarzenia edukacyjne dla mieszkańców
W ramach działania proponujemy organizację otwarcia wystawy Dla Pszczół, połączonego z wydarzeniem promocyjno-edukacyjnym. Na wystawę składa się 8 wolnostojących banerów obrazujących w sposób przejrzysty i ciekawy takie zagadnienia jak rola zapylaczy w środowisku, różnorodność gatunkowa dzikich zapylaczy czy sposoby ich ochrony. Podczas otwarcia organizujemy briefing prasowy oraz/ lub warsztaty dla mieszkańców (m.in pszczele koło fortuny, budowa domków dla owadów, spacery przyrodnicze). Wydarzenia mogą być organizowane we współpracy z ośrodkami edukacyjnymi, centrami kultury, bibliotekami etc.
4. Szkolenia specjalistyczne
W ramach projektu zaprosimy Państwa do udziału w polsko-niemieckich seminariach poświęconych tematyce zapylaczy, skierowanych do osób zarządzających zielenią, pszczelarzy oraz mieszkańców, a także w warsztatach w terenie i spotkaniach służących wypracowaniu narzędzi wspierających gminy we wdrażaniu rozwiązań przyjaznych zapylaczom. Przewidujemy mieszaną formułę spotkań i warsztatów – online oraz bezpośrednią (na wiosnę 2022 r).
WARUNKI UDZIAŁU
Obszar działania:
Działanie skierowane jest do gmin znajdujących się na obszarze wsparcia Interreg Polska – Saksonia, tj.
Do zgłaszania się do projektu zapraszamy:
W pierwszej kolejności brane będą pod uwagę zgłoszenia udziału we wszystkich działaniach przewidzianych w projekcie.
Gdzie sadzimy?
Nasadzenia powinny być zlokalizowane na terenie publicznym w miejscowości lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie, mogą to być np. tereny zielone w centrum miejscowości lub przy szkole, świetlicy, boisku, lokalnym stawie, parku wiejskim, łące. Lokalizacje powinny znajdować się na terenie publicznym, należącym do np. gminy, szkoły, instytucji, organizacji wiejskiej. Instytucje zgłaszające się do projektu będą zobowiązane do uzyskania formalnej zgody właściciela lub zarządcy terenu – na etapie zgłoszenia do udziału w projekcie niezbędna jest zgoda. Gmina zobowiązana będzie do przejęcia odpowiedzialności za pielęgnację nasadzeń po ich wykonaniu.
Warunki finansowe:
Gmina nie ponosi żadnych kosztów dotyczących przeprowadzenia nasadzeń, utworzenia rabat, organizacji wydarzeń edukacyjnych (w podstawowym zakresie przewidzianym przez projekt) oraz realizacji szkoleń i warsztatów.
Terminy:
do 30.09.2021 – rekrutacja gmin uczestniczących w projekcie
01.10-15.10.2021 – indywidualne konsultacje z aplikantami dotyczące wniosków, w tym m.in. składów gatunkowych nasadzeń, miejsc planowanych nasadzeń etc.
do 22.10.2021 – ogłoszenie wyników naboru
do 27.10.2021 – odesłanie do Realizatorów podpisanego Regulaminu, jako potwierdzenia udziału przez Partnerów
23.10.2021– 30.11.2022 – realizacja działań przewidzianych w projekcie
Zgłoszenia na formularzu przyjmowane są do 30.09.2021 na adres e- mail: Małgorzata Bochyńska, bochynska@zielonaakcja.pl
W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką projektu, Katarzyną Zarembą: k.zaremba@eko.org.pl
Dokumenty:
Regulamin współpracy z Partnerami w ramach Projektu