Liczba zapylaczy maleje. Zmiany zachodzące w środowisku spowodowane rozwojem cywilizacyjnym oddziałują negatywnie na populacje tych pożytecznych owadów. Śródpolne miedze i przydrożne rośliny są coraz częściej usuwane, a łąki oraz pastwiska zagospodarowywane w inny sposób, ograniczając zapylaczom możliwości gniazdowania i żerowania. W miastach często dominuje beton i odchwaszczone, zadbane trawniki. Znamy też doskonale obraz ogródka przydomowego, który pokryty jest kostką brukową i rosną w nim pojedyncze tuje. Taki krajobraz jest pustynią dla zapylaczy. Ubogi w rośliny krajobraz miejski w połączeniu ze zmianami klimatycznymi niszczącymi naturalne siedliska, przyczynia się do spadku liczby owadów zapylających.
Urbanizacja przyczynia się do zmniejszenia bioróżnorodności i zagraża owadom zapylającym, ale przy odpowiednich zabiegach, każda gmina może stać się prawdziwą ostoją dla wielu cennych zapylaczy. Owady te są silnie związane ze środowiskiem, w którym żyje człowiek. Jeśli tylko zapewni się podstawowe warunki, można liczyć na pojawienie się ich licznych gatunków. Ważnym elementem tego procesu jest szeroko rozumiana edukacja i zwrócenie uwagi na problemy zapylaczy. Wesprzeć populację zapylaczy można poprzez konkretne działania, które podsumowane zostały w naszych rekomendacjach dla gmin.
Uprzejmie prosimy o podzielenie się uwagami do Rekomendacji. Państwa opinie pomogą nam w dopracowaniu tego dokumentu, tak aby odpowiadał on Państwa potrzebom oraz stworzeniu narzędzi, które ułatwią ich wdrażanie w praktyce. Wypełniony formularz w wersji elektronicznej prosimy przesłać na adres podany w dokumencie.
KONSULTACJE REKOMENDACJI (FORMULARZ .DOC)