Pasieka w Jeleniej Górze

Oficjalne otwarcie

W Jeleniej Górze otworzyliśmy oficjalnie pierwszą miejską pasiekę w regionie. Na zielonych terenach MPGK przy ul. Mickiewicza ustawiono cztery ule, w których zamieszkało ok. 120 tysięcy pszczół.

W konferencji prasowej podczas oficjalnego otwarcia wziął udział Prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak: Najważniejsze jest, żebyśmy żyli zgodnie z naturą. Dlatego zakładamy łąki kwietne, maksymalnie oszczędzamy drzewa, a teraz tworzymy miejską pasiekę, dzięki Fundacji EkoRozwoju  – powiedział prezydent. Władze miasta zapewniają, że pasieka będzie rozwijana, a pozyskiwany miód będzie rozdawany mieszkańcom.

 

Ważnym elementem jest edukacja dzieci, które będą brały udział w warsztatach w siedzibie MPGK przy ul. Mickiewicza. Edukacja i wzrost świadomości społecznej to jeden z filarów projektu #DlaPszczół: Zapylacze znikają nawet z obszarów chronionych. A bez nich nie sposób wyobrazić sobie naszego życia, rolnictwa czy gospodarki – mówił Prezes Fundacji EkoRozwoju, Krzysztof Smolnicki–  dzięki wdrażaniu dobrych nawyków i praktyk możemy powstrzymać ten dramatyczny proces.

 

 

To bardzo dobrze, że taka pasieka powstała w Jeleniej Górze – to znak, że miasto jest otwarte. Życzę sobie tego, żeby to był przyczynek do większej akcji. Na terenie całego Dolnego Śląska chcemy takie miejsca zakładać – dodał Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa, który współpracuje z nami jako praktyk i ekspert w projekcie #DlaPszczół.