Dobra wiadomość #DlaPszczół!

Neonikotynoid zakazany w 2021 r.

Dobra wiadomość dla pszczół! Środek ochrony roślin do przemysłowego zaprawiania nasion rzepaku Cruiser OSR 322 FS będzie niedostępny w 2021 r. Rolnicy nie będą mogli pokrywać nasion substancją z grupy neonikotynoidów, która zwalczając szkodniki jednocześnie wpływała tragicznie na populację owadów zapylających. O prawo do jego stosowania zwróciło się Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, ale Ministerstwo Rolnictwa nie wydało zgody.

Polscy rolnicy jako jedyni spośród producentów rolnych z krajów Unii Europejskiej mogli do tej pory korzystać z najbardziej toksycznych środków do zaprawiania nasion rzepaku. W odróżnieniu od innych dostępnych w UE środki te działają o wiele dłużej, a więc również w większym stopniu wpływają na równowagę ekosystemów i życie zapylaczy. Rozwiązanie to było tanie i najłatwiejsze do zastosowania przez producentów rzepaku, ale niestety niosło ze sobą szereg niekorzystnych skutków środowiskowych, które musielibyśmy ponieść my wszyscy.

Pszczoły i inne zapylacze nie mogą odetchnąć jeszcze z ulgą. Rolnicy nadal mogą korzystać z dwóch innych zapraw z neonikotynoidami, które działają krócej w porównaniu do zakazanych substancji. Ogromnym problem dla zapylaczy jest też sam model rolnictwa wielkoobszarowego, który opiera się na potężnych monokulturach.

Więcej na temat współczesnych zagrożeń dla zapylaczy znajdziecie w artykule dr inż. Pawła Migdała.

Żródło: https://agronews.com.pl/artykul/nie-ma-pozwolenia-na-zastosowanie-zaprawy-cruiser-osr-322-fs-w-tym-roku/