FAQ: Pszczoła miodna i pszczelarstwo

Najczęstsze pytania i odpowiedzi ekspertów

Czy i kiedy pszczoły mogą zaatakować? Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?

Samice pszczoły miodnej i trzmieli posiadają żądła i mogą ich użyć, kiedy poczują się zagrożone. Najczęściej dzieje się tak, kiedy znajdujemy się w pobliżu ula lub gniazda. Jeśli dodatkowo niepokoimy owady (np. kosimy trawę przy ulach), może się zdarzyć, że jeden/ kilka osobników nas użądli, uznając nasze zachowanie jako potencjalne zagrożenie. Przypadki, że więcej pszczół „atakuje” są bardzo rzadkie. W takiej sytuacji najlepiej ukryć się w zaroślach, gęstych krzewach i odczekać kilka minut. Pszczoły nie pokonają tej bariery i po pewnym czasie odlecą. Do użądlenia może również dojść kiedy na pszczołę nadepniemy lub ją przyciśniemy. Czasami zdarza się, że pszczoła na nas usiądzie, co dzieje się najczęściej kiedy jest zmęczona długim lotem. Nie należy wtedy machać rękami, ani jej przeganiać, po chwili sama odleci.

Jeśli nie jesteśmy uczuleni na jad pszczeli, użądlenie nie będzie stanowiło zagrożenia dla naszego życia. Jeśli użądliła nas pszczoła miodna, w miejscu użądlenia możemy zauważyć żądło. Należy wtedy je usunąć  – zeskrobać paznokciem, a nie chwytać palcami lub pęsetą. Jest to ważne, ponieważ wraz z żądłem pszczoła miodna zostawia zbiorniczek jadowy, z którego nadal wydostaje się jad. Jeśli podczas usuwania ściśniemy zbiorniczek, więcej jadu dostanie się do miejsca użądlenia. Im szybciej prawidłowo usuniemy żądło, tym mniejsze dolegliwości bólowe i ewentualna opuchlizna się pojawią. Miejsce użądlenia dobrze jest schłodzić. Jeśli nie wiemy, jak reaguje nasz organizm na użądlenie, warto poinformować kogoś, że zostaliśmy użądleni. Gdyby doszło wtedy do mało prawdopodobnej silnej reakcji alergicznej, szybko otrzymamy właściwą pomoc.

Co zrobić i do kogo się zwrócić kiedy zauważymy rój pszczół poza ulem?

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Rój, szczególnie podczas wzbijania się w powietrze, zanim zbierze się w jednym miejscu, wygląda okazale i mamy wrażenie, że niebo jest „czarne od pszczół”. Pszczoły nie zbierają się wtedy, żeby nas zaatakować – chcą znaleźć nowe miejsce do życia. W większości przypadków rój jest bardzo łagodny, jednak oczywiście nie powinno się niepokoić pszczół, podchodzić zbyt blisko czy przeganiać. Rój będzie przesiadywał w danym miejscu zazwyczaj maksymalnie do kilku godzin (sporadycznie zdarza się kilka dni). To co możemy zrobić, to poinformować Powiatowe Koło Pszczelarskie, a najlepiej pszczelarza (jeśli jakiegoś znamy). Możemy też zadzwonić na Straż Pożarną, ponieważ zdarza się, że posiada kontakt do pszczelarzy w okolicy.

Czy pszczoła miodna w mieście zagraża innym gatunkom pszczół?

Miasto jest domem dla wielu gatunków trzmieli i pszczół samotnic. W dobrze zarządzanej przestrzeni, szczególnie takiej, która obfituje w rośliny miododajne, pszczoła miodna nie zagraża innym gatunkom pszczół. Jeśli bez kontroli liczby uli oraz możliwości pokarmowych danego obszaru wprowadza się pszczołę miodną do miast, może się zdarzyć, że będzie stanowić konkurencję dla dzikich zapylaczy. Należy zaznaczyć, że zagrożeniem w takim przypadku jest niewystarczająca ilość pokarmu, a nie agresywność pszczoły miodnej w stosunku do innych gatunków.

Czy miód zbierany z pasiek w mieście jest bezpieczny do spożycia?

Tak. Badania pod kątem pozostałości środków ochrony roślin i metali ciężkich w miodzie potwierdzają, że miejski miód w niczym nie uchodzi temu z terenów rolniczych. Ponadto, w miastach użycie środków ochrony roślin jest ograniczone, co powoduje, że ich zawartość jest w miodzie z miasta jest niższa niż w miodzie pochodzącym z terenów, na których prowadzi się intensywne rolnictwo.

Powstaje pasieka miejska w moim sąsiedztwie – co to dla mnie oznacza?

Zazwyczaj sąsiedztwo pszczół miodnych, szczególnie jeśli pasieka prowadzona jest w sposób prawidłowy, nie wpływa w negatywny sposób na życie mieszkańców. W miastach pasieki stawia się w miejscach, do których dostęp osób trzecich jest ograniczony. Ponadto wybiera się pszczołę miodną o szczególnie łagodnym usposobieniu. W związku z tym ryzyko pożądlenia, jeśli nie drażnimy specjalnie pszczół, jest znikome. Jeśli jesteśmy uważnymi obserwatorami przyrody, możemy dostrzec, że obecność pszczół miodnych w naszej okolicy wpływa na zwiększenie liczby kwitnących roślin. Możemy zauważyć też większe plony owoców. Jesteśmy szczęściarzami, ponieważ to doskonała okazja do obserwacji tych pożytecznych owadów. Jeśli jesteśmy bliskimi sąsiadami pasieki, może się zdarzyć, że pszczoły będą szukały w naszym ogrodzie lub na balkonie źródeł wody. Jeśli gromadzi się wodę np. w podstawkach donic, to wczesną wiosną lub podczas upalnych dni, może latać w ich pobliżu wiele robotnic. Nie należy się ich bać.

Jak i gdzie najlepiej obserwować pszczoły?

Pszczoły najlepiej obserwować podczas ich pracy na kwiatach, w słoneczny dzień, kiedy temperatura powietrza przekracza 15°C. Im więcej kwitnących roślin w danym miejscu, tym więcej różnych gatunków pszczół możemy zauważyć. Jeśli jesteśmy zainteresowani obserwacją konkretnego gatunku, sprawdźmy w jakim okresie jest aktywny, np. murarkę ogrodową możemy obserwować zazwyczaj od kwietnia do lipca, obrostkę letnią od lipca do września, a trzmiela ziemnego od kwietnia do października. Pszczoły samotnice można też obserwować podczas zbierania pokarmu i gromadzenia go w gnieździe, które znajduje się np. w hotelu dla owadów. Nie musimy się obawiać, ponieważ pszczoły te nie bronią swoich gniazd i nie żądlą człowieka. Obserwacji trzmieli i pszczoły miodnej przy ich gniazdach lepiej nie przeprowadzać na własną rękę. Należy pamiętać, aby pszczół, bez względu na to, czy mogą nas użądlić czy nie, nigdy nie łapać, ani nie odganiać.

Jaki jest pożytek z pszczół miodnych w mieście?

Pszczoły miodne zapylają kwiaty, co oznacza, że rośliny owadopylne mogą wydać owoce, a następnie nasiona. To powoduje, że w kolejnych latach roślin kwitnących jest coraz więcej. Obecność pszczół miodnych mobilizuje władze miejskie to nasadzeń drzew i wysiewania roślin miododajnych, a także wprowadzania rozwiązań przyjaznych nie tylko dla pszczół miodnych, ale dla całego środowiska, np. wykaszanie traw po przekwitnięciu kwiatów czy pozostawianie niewykoszonych obszarów. Miasto z betonowej pustyni stopniowo zmienia się w tętniącą życiem ostoję dla bioróżnorodności, w której przyjemniej żyje się również nam.

Chcę zostać pszczelarzem – co powinienem/ powinnam zrobić?

Praca z pszczołami to doskonały wybór dla osób, które lubią pracę ze zwierzętami i cenią sobie przebywanie na świeżym powietrzu. Zanim jednak zdecydujemy się na posiadanie pszczół, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Czy posiadam wystarczającą wiedzę i umiejętności?

Nigdy nie powinniśmy decydować się na posiadanie pasieki bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego i praktycznego. Pszczoły to żywe zwierzęta i nieodpowiednio się nimi zajmując, powodujemy ich cierpienie. Dodatkowo, nieumiejętne zarządzanie pasieką może stanowić zagrożenie dla sąsiadów, a także przyczyniać się do wzrostu liczby zachorowań rodzin pszczelich w sąsiadujących pasiekach.

Czy mam odpowiedni teren?

Pszczoły potrzebują odpowiedniej ilości roślin pyłko- i nektarodajnych w odległości ok. 3 km od pasieki. Dostosujmy liczbę rodzin do możliwości pokarmowej okolicy. Zwróćmy uwagę, czy pasieka nie będzie przeszkadzała sąsiadom.

Czy posiadam odpowiednie zasoby finansowe?

Posiadanie pasieki wiąże się nie tylko z pokryciem kosztu zakupu rodzin pszczelich. Należy zakupić też podstawowy sprzęt pszczelarski, a także akcesoria do miodobrania. Oprócz tego pszczoły trzeba dokarmiać oraz leczyć.

Czy mam czas, aby zajmować się pszczołami?

Rodzin pszczelich trzeba doglądać w sezonie pszczelarskim co tydzień z niewielkimi wyjątkami. Często koliduje to z naszymi planami urlopowymi. Poza sezonem pszczelarskim pracy jest mniej, jednak trwają wtedy przygotowania do kolejnego sezonu.

Czy zdaje sobie sprawę, że praca z pszczołami wiąże się z możliwością pożądlenia? Jak reaguję na użądlenie?

Nie ma co ukrywać, użądlenia są bolesne i nie każdy potrafi pracować w takich warunkach. Zanim zdecydujemy się na pasiekę, powinniśmy dowiedzieć się jak reagujemy na użądlenie oraz czy nie mamy uczulenia na jad pszczeli. Nawet w pełnym kombinezonie nie ma możliwości uniknięcia użądlenia podczas pracy z pszczołami, choć oczywiście przy umiejętnej pracy zdarza się to bardzo rzadko.

Mam akcesoria, teren, czas i ciągle się szkolę. Od czego zacząć?

Jeśli decyzja już jest podjęta, na dobry początek warto zacząć od niewielkiej liczby rodzin – od 3 do 5. Wiele zależy od tego, jaki jest dokładnie nasz cel – czy chcemy zajmować się pszczołami hobbystycznie czy zawodowo? Jeśli chcemy pszczołami zajmować się profesjonalnie i posiadać oficjalne wykształcenie pszczelarskie, powinniśmy zdać państwowy egzamin zawodowy (R04 Prowadzenie produkcji pszczelarskiej i/lub R17 Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej). Egzamin ten poprzedza specjalny kurs, szkoła zawodowa lub technikum pszczelarskie. Pomimo, iż prawo nie wymaga, abyśmy posiadali specjalne wykształcenie aby mieć pasiekę, to jeśli naszą zawodową przyszłość łączymy z pszczołami, warto się o nie postarać. Dobrym rozwiązaniem są też studia np. na kierunku zootechnika. Program tych studiów obejmuje przedmioty, które dotyczą pszczelarstwa. Jeśli ule chcemy posiadać w celach hobbystycznych i nie jesteśmy zainteresowani oficjalnym tytułem zawodowym, mimo wszystko, zadbajmy o podstawy teoretyczne oraz praktyczne – korzystajmy z książek, webinarów, szkoleń dla początkujących pszczelarzy. Najlepiej, jeśli mamy znajomego pszczelarza, który ma możliwość i chęć przekazania nam swojej wiedzy. Powstaje również wiele praktycznych krótkoterminowych kursów, podczas których możemy przekonać się, jak wygląda praca pszczelarza.

Chcę dowiedzieć się więcej na temat pszczół i zapylaczy – gdzie szukać?

W ostatnich latach opracowań na temat pszczół i innych zapylaczy powstaje bardzo wiele. Ma to swoje zalety, ponieważ dostęp do informacji jest ułatwiony. Informacje te możemy znaleźć praktycznie wszędzie – w Internecie, książkach, gazetach. Niestety, często wiąże się to też z tym, że powstałe materiały nie są rzetelne. Zawsze zwracajmy uwagę, kto jest autorem treści. Szukajmy informacji publikowanych przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie (np. pszczelarz, biolog, zootechnik). Sprawdźmy, czy instytucja, która publikuje dane treści jest wiarygodna (np. Uniwersytet, Fundacja). Informacje zawarte w artykułach bez wskazania autora, czytajmy z nutą ostrożności. Korzystajmy również z oficjalnych kursów, webinarów i konferencji.

Czy susza i zmiany klimatu wpływają na zapylacze?

Oczywiście. Zmiany klimatu wpływają na całe środowisko. Klimat, jaki panuje na danym obszarze, determinuje zasięg występowania poszczególnych siedlisk oraz rozmieszczenie gatunków roślin i zwierząt. Zapylacze, tak jak pozostałe gatunki zwierząt, potrzebują do życia odpowiedniej ilości pokarmu oraz miejsc do gniazdowania. Temu nie sprzyjają skutki podwyższenia się średniej temperatury powietrza na Ziemi, takie jak susza na przemian z powodziami, częściej występujący silny wiatr, gradobicie czy skrócony czas, kiedy zalega okrywa śnieżna. Możliwości adaptacyjne zapylaczy mogą być niewystarczające, aby poradzić sobie z tak szybko postępującymi zmianami klimatu, jakie możemy obecnie zaobserwować.

dr inż. Paweł Migdał

xnxx mom son hindi6.pro xvideos 3gp
nandana sen hot photos justindianporn.me parvathy hot
maa ko choda newindiantube.mobi porm 300
xxxnm kashtanka.mobi telugu homemade sex videos
malayalam sex vidos 6indianxxx.mobi pundai images
hd x vedio onlyindianporn.tv desixnx.net
xhamsterporn sikwap.mobi indian bf videos com
x veidos desixxxtube.org sikh kara
xxxpo indianpornmovies.info aunties no
malayalamsez hotmoza.tv dhankasari
doujinshi hypnosis hentai.name dickgirl on male comic
www.xvideos.com free download hotindianporn.mobi fux. com
father in law xvideo kompoz2.com vidya balan topless
xxx apartments justindianporn2.com sex vifeo
longines watches sobazo.com headboard